Güzin Eye Özgeçmiş

İzmir de doğdu… Resim sanatçısı Fatma Eye ve 1940’lı yılların başarılı yelken sporcusu Burhan Eye nin kızı . İki erkek çocuk ve dört torun sahibi . Şiire tutkusu eniştesi Nevzat Üstün den etkilendiği İstanbul öğrencilik yıllarında başladı. Öğrenciliği sırasında ve takip eden yıllarda şiirleri, Antoloji (Kültür Yayıncılık_Şiirlerden Demetler), Neşter, Evrim ve Yaprak dergilerinde yayınlandı . Resim çalışmalarına aynı yıllarda başladı , daha sonra 1979 yılında İzmir Resim Heykel Müzesi Turgut Pura atölyesinde resim, heykel ve seramik çalışmalarını sürdürdü Turgut Pura vakfı kurucu başkanlığı Tema vakfı gönüllü ilçe temsilciliği , Güç birliği platformu , gibi çeşitli dernek,vakıf etkinliklerinde görev aldı. Tema Vakfının ilk gönüllü Urla ilçe temsilciliğini kurdu .

(-2000-)Güç birliği platformu projeleri kapsamında Tema Vakfını temsilen dört yıl köylerde ve ilçede tarım,eğitim çalışmalarına katıldı ve destek verdi . Urla da sakız ağaçlarının korunması ve projelendirilerek ilaç,içki,kozmetik üretiminde kullanılması , bu önemli ürünün ekonomik değer olarak hayata geçirilmesi için ekip arkadaşları ile bir çalışma başlattı . Aşı alınacak ağaçların korunması sağlandı örnek üretim gerçekleştirildi .

  Tema Vakfı bu projeyi onaylayarak hazırladı Sağlık , gıda ve kozmetik sanayi için çok önemli olan bu projenin sponsorunun bu sektörlerden olmasını diliyor. Ankara Kadın Ressamlar Derneği ve Akdeniz Yaratıcı Kadınlar üyesi . Çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmekte .Yapıtları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

SERGİLER

1980 – İzmir Resim Heykel Galerisi (karma) 1993 – T.C.D.D. müze açılış sergisi 1993 – Ulusal Psikiyatri Kongresi açılış sergisi (Bursa) 1994 – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü (İZFAŞ) 1994 – Kastamonu (karma) 1994 – Ankara Güzel Sanatlar Galerisi (karma) 1994 – H.K.E.M.B.L. kültür etkinlikleri (İzmir) 1995 – İzmir Amerikan Derneği (karma) 1995 – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü (İZFAŞ 1995 – Afrodi Sanat Galerisi (karma) 1996 – İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 1996 – Türk-Kırgız kadın ressamları (karma- Bişkek /Kırgızistan) 1996 – Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Galerisi (karma) 1997 – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü (karma) 1997 – TEMA-Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi 2003 – Konak Belediyesi Sanat Galerisi,2004-5-Mayıs Çeşme Uluslar arası Resim festivali (Karma)